Villa Garzoni

Autor: Štefan Velčický | 10.4.2011 o 12:12 | (upravené 10.4.2011 o 13:11) Karma článku: 6,06 | Prečítané:  1248x

Posledné leto som sa s mojou polovičkou vybral na dovolenku do „Slunnej Itálie". Ako to už v prípade našich dovoleniek býva, itinerár cesty bol naplnený na prasknutie a každá chvíľa oddychu bola príjemným spestrením. Po potulkách v okolí Lago di Garda, som zamieril smerom na juh do Toskánska. V čase, keď som plánoval cestu, som narazil na fotografie jednej záhrady a povedal som si, že po všetkej tej mestskej architektúre (Verona, Mantova, Modena) by záhrady v malom mestečku Collodi mohli byť príjemnou zmenou.

Villa GarzoniVilla Garzoni

 

Villa Garzoni

Posledné leto som sa s mojou polovičkou vybral na dovolenku do „Slunnej Itálie". Ako to už v prípade našich dovoleniek býva, itinerár cesty bol naplnený na prasknutie a každá chvíľa oddychu bola príjemným spestrením. Po potulkách v okolí Lago di Garda, som zamieril smerom na juh do Toskánska.

 

lago_di_garda.jpg

 

riva_del_garda.JPG

Nakoľko ako fanda motorizmu som si nemohol odpustiť návštevu domova spínajúceho koníka Marranelo, druhá časť dňa mala voľnejší charakter spojený s obedom v Modene a presunom do Toskánska.

galleria_ferrari.jpg

 

V čase, keď som plánoval cestu, som narazil na fotografie jednej záhrady a povedal som si, že po všetkej tej mestskej architektúre (Verona, Mantova, Modena) by záhrady v malom mestečku Collodi mohli byť príjemnou zmenou. A musím povedť, že som sa vo svojom úsudku nemýlil a išlo jedno z najpríjemnejšie strávených popoludní v rámci pobytu v Toskánsku. Záhrada totiž stojí v malebnom prostredí na úpätí vrchoviny a na základe prestavby v 18. storočí patrí k takzvaným vodným záhradám. Hlavne v horúci letný deň, keď sa človek cíti vyprahnutý, je balzamom pre telo a dušu návšteva miesta, kde zurčia umelé potôčky, kaskády a fontány. Pritom všetko je to skryté v parkovej zeleni.

zahrady_3.jpg

zahrady_1.jpg

Záhrada u vily Garzoni v Collodi je jednou z najvýznamnejších barokových záhrad v Toskánsku. Na tvorbe záhrady sa podieľal Filippo Juvara a neskôr i Ottaviano Diodati, ktorý navrhol sochársku výzdobu, letný pavilón a parter vo francúzskom štýle. Záhrada sa rozprestiera hlavne na strmom svahu, ktorý je pretkaný terasami a výstavnými schodiskami.

schodisko.jpg

zahrady_2.jpg

Terasy doplňujú fontána a vodné kaskády s bohatou sochárskou výzdobou. Schodisko je zakončené sochou Slávy, milenky Jupitera. Sochársku výzdobu tvoria repliky antických sôch na námety zo starovekej mytológie. Zaujímavosťou v tejto záhrade je že množstvo sochárskej výzdoby je z terakoty. Z terakoty je vyrobený i záhradný nábytok.

sochy_1.jpg

sochy_3.jpg

sochy_2.jpg

 

V záhrade je i skleník s tropickými rastlinami a stálou výstavou živých tropických motýľov.

sklenik_motyle.JPG

 

V spodnej časti záhrady nájdete tvarované kroviny a živé ploty tvorené zimostrázom (Buxus sempervirens) a vtáčím zobom (Ligustrum vulgare). Okolo fontán sú tvarované záhony z letničiek a cibuľovín. Najčastejšími rastlinami v parku sú palmy, juky, stále zelené duby, kamélie, citrusy, ruže, levandule a množstvo trvaliek a byliniek. Na kopci poblíž vily nájdeme husté bambusárium. Zaujímavosťou záhrady v Collodi bolo zlúčenie talianskej formálnej záhrady s prírodou. Strihané živé ploty organicky prechádzajú do prírodného lesíku, balustrády a partery zdobené mozaikami zmäkčujú drsnosť schodišťa.

bambusarium.jpg

vila_1.jpg

Na hornom okraji záhrad sa vypína výstavná vila. Na mieste vily stávala v skorších dobách  pohraničná pevnosť. Postupné prestavby rodinou Garzoni vytvorilo dnešnú podobu dominantnej stavby.

villa_v_19stor.jpg

Mne z neznámych dôvodov dnes vila nie je verejne prístupná a podľa stavu vstupného schodiska ani nie je obývaná. V prístupovej hale k záhrade je expozícia fotografií vily zo začiatku minulého storočia, keď bola obľúbeným miestom talianskej šľachty a šlo o naozaj výstavné prepychové miesto. Neskoršie fotografie z 50. a 60. rokov zase dokumentujú vilu ako obľúbené miesto talianskych filmárov (natáčal sa tu napr. známy film Dolce Vita), či ako miesto prvej súťaže Miss World. Je zaujímavé, že po roku 1970 akoby uťal a vila upadla do zabudnutia.

villa.jpg

V mestečku sa ešte nachádza tematický park pre deti venovaný Pinocciovi, nakoľko autor tohto svetoznámeho detského „trháku" je rodákom z Collodi. Tento zábavný park som  však nenavštívil, takže netuším ako to tam vyzerá. Tak či onak, keď som opúšťal brány záhrady u Villa Garzoni mal som pocit úžasného relaxu a preto odporúčam každému návštevníkovi Toskánska zamieriť aj do záhrad pri Ville Garzoni.

vstup_do_parku.jpg

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?